Owady Zapylające

zapylanie.pl

Jak pomagać owadom zapylającym?

Jak pomagać owadom zapylającym?

Przede wszystkim: nie szkodzić! A najbardziej szkodliwe dla owadów jest nadmierne, niezgodne z dobrą praktyką rolną stosowanie oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin. To jest niewątpliwe największa przyczyna masowego ginięcia nie tylko dzikich owadów zapylających, ale także pszczoły miodnej. Pamiętajmy co szkodzi pszczołom szkodzi też człowiekowi. Pszczoła jest bardzo dobrym sygnalizatorem, że w środowisku dzieje się coś niedobrego.

domki dla owadówPo drugie zwiększenie bazy pokarmowej dla owadów zapylających. Sadźmy w naszych ogródkach, na działkach i balkonach rośliny kwitnące. Będzie to milsze dla nas: kwiaty będą cieszyły nas wzrok a przy tym stworzymy stołówkę dla owadów zapylających. Konieczne jest zachowanie różnorodności roślin w naszym gospodarstwie, ogrodzie czy też na działce. Sadźmy rośliny, które kwitną w różnym czasie dzięki temu dostarczymy owadom pokarmu przez cały sezon, a nie tylko wiosną.

Po trzecie: Nie wypalajmy traw! Pożary niszczą nie tylko miejsca do gniazdowania owadów, ale także zabijają matki trzmieli i pszczół samotnic.

Po czwarte: powiększajmy ilość potencjalnych miejsc do gniazdowania dla owadów zapylających. Budujmy więc gniazda dla pszczół samotnic, budki dla trzmieli dbajmy o pszczoły. Mała sterta kamieni, gałęzi, kawałek niekoszonego trawnika. Owady odwdzięczą się nam zapylając kwiaty!